RSS Карта сайта

Випадкове фото

Погода

волог.:

тиск:

вітер:


Коментарі >> Гірським територіям – державну підтримку

Нещодавно відбувся пленум Путильського райкому СПУ, на якому обговорювався Маніфест Соціалістичної партії України «До суспільства соціальної справедливості!».

Відкриваючи засідання, перший секретар райкому В. Ю. Буняк відзначила, що текст Маніфест невеликий за об’ємом, але насичений за змістом. В ньому коротко і гостро позначені проблеми, які хвилюють більшість людей. Дається стратегія їх розв’язання. Наприклад, як ліквідувати кричущу несправедливість і знищити корупцію? Як має діяти влада, щоб життя стало кращим?

Ці питання особливо актуальні для населення гірських територій. Путильщина своєрідний та специфічний район. З однієї сторони – це казковий край гірських вершин, вкритими хвойними і листяними лісами, зелених полонин, широкої мережі швидкоплинних річок та потоків, красивих водоспадів. А з другої – розкиданість населених пунктів – всього 51, частина з яких розташовані високо в горах і бездоріжжя ускладнюють життя гуцулів. Тут не вирощують зернові культури. Тому хліб, борошно, крупи потрібно завозити з низинних районі, а потім з торгових точок, здебільшого на плечах, приносити до своїх осель.

Основне заняття населення, як і колись – тваринництво, лісове господарство та народні ремесла – вишивка, ткацтво, різьба по дереву, а останнім часом і зелений туризм. Як і колись – залишилося чимало проблем.

Перед тим, як перейти до обговорення Валентина Юріївна надала слово секретарю райкому з масово-політичної роботи С. І. Шинкарюк, яка ознайомила присутніх з листом Олександра Мороза до членів Соціалістичної партії України. Потім Світлані Валеріївна, як методист Путильського районного будинку культури, торкнулася проблем цієї галузі. Як і скрізь, –не вистачає коштів. Але завдяки ентузіазму збережені колективи художньої самодіяльності, підтримуються традиційні свята та обряди. Щороку, в останню неділю травня проводиться свято проводів тваринників на полонини «Полонинська ватра», у першу неділю серпня на садибі Юрія Федьковича – літературно-мистецьке свято «Шовкова косиця», а в останню неділю вересня – міжнародний фестиваль-ярмарок «Загарецький гарчик» в с. Підзахаричі. Зелені гори, чарівні гуцульські пісні і запальні танці приваблюють туристів, які приїжджають звідусіль, щоб помилуватися цією красою. Але за цим красивим дійством приховуються важкі будні працівників культури. Вони потребують значно більшої підтримки з боку держави.

Горянам, в умовах дикого капіталізму, майже неможливо вести прибутково господарську діяльність. Про це з біллю в серці говорив член бюро райкому, голова сільськогосподарського підприємства «Толока» Штефуряк М. А.

В ситуації, що склалася, поголів’я овець прийшлося скоротити майже в п’ять разів, відмовитися від дійного стада великої рогатої худоби. Вже третій місяць, як в господарстві жодних грошових надходжень. І це говорить не хто не будь, а людина яка вже шостий раз обирається ватагом традиційного свята виходу тваринників на полонини. Ця почесна місія випадає не кожному. Ватагом свята може стати справжній господар, котрого поважають у громаді за щирість, працелюбність і мужність. Микола Андрійович повністю відповідає цим критеріям. Але їх виявляється замало, щоб чесно і успішно господарювати.

Не говорячи вже про труднощі з вирощування тваринницької продукції, багато ускладнень виникає з її реалізації. Шкури від забою овець, наприклад, взагалі приходиться закопувати в землю. Колись з них виготовляли хутрові вироби на Путильській міжколгоспній фабриці по переробці вовни, які були знані не тільки в Україні, а й в колишньому Радянському Союзі. На виготовлення дублянок стояли черги – завозилися шкіри овець з інших районів та областей. Зараз, зі слів виступаючого, на фабрику можна поставити хрест.

Раніше, щоб підтримати сільгоспвиробника місцева влада виділяла їм невеликі ділянки лісосічного фонду для заготівлі та переробки деревини з метою отримання певного прибутку. Зараз це відбувається через аукціон. З одного боку – рішення правильне. Обмежує зловживання. З іншого – невеликі господарства не спроможні змагатися з крупним капіталом. Тому ПСП «Толока» зараз лісосічного фонду немає.

Цю тему продовжує секретар з організаційно-партійної роботи райкому Балан С. В., який працює начальником відділу державного лісогосподарського підприємства. Степан Васильович вважає, що справою заготівлі і первинної переробка деревини повинні займатися тільки спеціальні державні підприємства. Так як це передбачено Маніфестом: підприємства стратегічного значення повинні бути повернені у державну власність. Колись на території району діяв лісокомбінат, який мав спеціальну техніку і підготовлені кадри для проведення лісозаготівельних робіт. Зараз будь хто – були б гроші.

А як бути із Законом України “Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону”? Цим Законом ставилася вимога лісогосподарським підприємствам ще з 2005 року перейти виключно на природоохоронні технології лісорозробок, зокрема трелювання деревини колісними тракторами та повітряними установками. Вимоги правильні. Адже при заготівлі лісу шляхом суцільних вирубок із застосуванням гусеничної техніки завдається значна шкода природі - забруднення гірських річок і потоків та ерозія грунтів на гірських схилах. А до чого це призводить показав липень 2008 року, коли в район можна було добратись тільки на гелікоптері. Автомобільні шляхи і мости були зруйновані водною стихією, відновлення яких до цього часу ще не завершено.

Секретар обкому СПУ Волошин К. Т., який прийняв участь в обговоренні, з цього приводу зазначив. Ще в червні 2005 року народний депутат України М. В. Мельничук разом із групою своїх колег вносив на розгляд Верховної Ради України законопроект «Про внесення змін до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні". Цей документ мав на меті дійсно сприяти подоланню соціально-економічних диспропорцій у регіональному розвитку, реально забезпечити поліпшення життя людей, зниження рівня безробіття та бідності в Карпатському регіоні.

Наприклад, суб’єктам господарювання передбачалися бюджетні призначення на компенсацію, пов`язаною з виплатою працюючим надбавок до заробітної плати, а також доплати за рахунок коштів Державного бюджету в розмірі до 50 відсотків від ціни реалізованої сільськогосподарської сертифікованої продукції. Проте, при голосуванні ні у 2005, ні у 2006 році цей проект не пройшов, в першу чергу з вини нинішніх «опозиціонерів» –народних депутатів БЮТу та НУНС. І нинішня влада не особливо переймається цими проблемами. Це ще один приклад заради чого нам, на місцях, потрібно активізуватися заради повернення соціалістів у парламент.

Пленум підтримав Маніфест і прийняв рішення про внесення пропозиції щодо включення в передвиборну програму Соціалістичної партії України положення, реалізація якого сприятиме подоланню соціально-економічних диспропорцій у розвитку Карпатського регіону, збереженню його унікальних природних особливостей та фольклорно-культурних традицій.

 

Прес-служба

           Чернівецького обкому СПУ02.03.2012   Коментарі Вернутися Роздрукувати
 
 
Яндекс.Метрика