RSS Карта сайта

Випадкове фото

Погода

волог.:

тиск:

вітер:


Новини >> Галині Макарівні Духно виповнилося 80

Нещодавно голові Чернівецької обласної організації ВГО «Захист дітей війни» Галині Макарівні Духно виповнилося  80.
Народилася ювілярка 13 квітня 1932 року в селі Дубровінци Ільїнецького району Вінницької області в сім’ї службовців. Війна назавжди зарубцювалася у серці цієї жінки, яка 9-12-річною дівчинкою своїми очима бачила страждання тих, хто сьогодні отримав статус “дитини війни”, а тому охоче взялася за створення і розбудову обласної організації СПУ “Захист дітей війни”.
Для неї війна розпочалася з першого дня, 22 червня 1941 року. У той день над садом її сім’ї в Рівненській області розгорівся повітряний бій. Страшно строчили кулемети. Наш пілот, вдало зманеврувавши, зайшов з хвоста і збив фашиста, літак якого загорівся і впав біля лісу.
А вже 25 червня дітей і жінок посадили на підводи і повезли в тил з пропусками на руках, де значилося, що така-то “сім’я відбуває з місця бойових дій в глибину країни”. Всю ніч рухалася валка підвід. На світанку коней розпрягли, повели на водопій, дали можливість тваринам попастися. В цей час неподалік, на окраїні ліска, розгорівся бій між прикордонниками і фашистським десантом, який був скинутий з німецького літака у формі червоноармійців.

Пізніше всі їх  посадили у вагони, а дітей, на - верхні нари біля маленьких віконець, і повезли через усю Україну. Перший ешелон прибув  у Сталінград. Потім – рушив на південь, де біля річки Дон всіх посадили на підводи і розвезли по станицях. Вони потрапили в Клецький район у станицю Караженка на березі ріки. І почалися важкі воєнні і трудові будні.
Потім пережили ще одну евакуацію. Дорогами знову п’ять тижнів гнали колгоспні отари, коней, велику рогату худобу, на гарбах, які тягнули воли, везли сякі-такі пожитки. Зупинилися у російському поселені Берьозкіно.
І знову діти працювали у полі, збирали бавовну, а коли стало холодно – помагали нянькам в яслях і садочку доглядати за дітками, поки мами були на роботі.
Весною 1944-го стали збиратися додому. Поїздом з Грозного на Кавказі доїхали у Харків –  місто було повністю зруйноване.  З Харкова добралися в Полтавську область у військовому ешелоні під брезентом біля танка. Потім дальше  і дальше йшла на Захід…І все свідоме життя Галини Макарівни Духно пройшло на Буковині, яка стали близькою і рідною.
В 1955 році закінчив Чернівецький державний університет ім. Ю. Федькович за спеціальністю «Хімік-органік». В цьому ж році розпочала свою трудову діяльність на Чернівецькому цукровому заводі. Спочатку  працювала хіміком по сировині, а потім – хіміком водоочистки. З 1968 року по 2002 рік ( до виходу на пенсію) на заводі «Гравітон» – технолог, начальник цеху та начальник заводської лабораторії.
В 1992 році вступила в члени СПУ. Неодноразово виїжджала до Києва на акції  громадської непокори «Україна без Кучми», що відбулася 19 грудня 2000 року, а потім в 2001 році – «Повстань, Україно!». Із захопленням розповідала як в наметовому містечку на майдані Незалежності, в походах вулицями столиці та в бесідах з киянами й гостями міста гартувався протестний дух соціалістів. Набутий досвід переносила на регіональний рівень.
З травня 2008 року активно взялася за роботу із захисту в судах права дітей війни отримувати надбавку до пенсій в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. І вже 16 грудня 2009 року на зборах обласної організації ВГО «Захист дітей війни» вона доповідала, що «… через суди першої інстанції області пройшло понад 10 тисяч позовів, більшість з яких задоволені, правда частково. Ця перемога здобута завдяки багатьом нашим активістам…». У роботі цих зборів взяв участь і виступив Голова Соціалістичної партії України, кандидат на посаду Президента України Олександр Мороз. Збори звернулися до виборців Буковини підтримати його на президентських виборах як мудрого і чесного політика, який «…завжди ставив і ставить загальнодержавні інтереси вище своїх особистих. Це єдиний з-поміж кандидатів, не замішаний у корупції, хабарництві та інших неблаговидних вчинках. Його основні програмні засади нам близькі і зрозумілі: Владі – диктатуру закону. Людям – справедливість і надію. Державі – перспективу».
Це її тверда позиція. А боротьбу за права дітей війни вона не припиняє. В листопаді-грудні 2011 року за її активної участі проводився збір підписів дітей війни, чорнобильців, пенсіонерів військової служби та інших категорії населення, яким законодавством України передбачена пільгова надбавка до пенсій під зверненням до Президента України В. Ф. Януковича, Прем’єр – міністра України М. Я. Азарова, Голови Верховної Ради України В. М. Литвина з вимогою припинити практику прийняття законів, що спрямовані на руйнування соціальних гарантій, а також закласти в Державний бюджет 2012 року кошти на доплати до пенсій в повному обсязі, передбачених діючими законами про соціальні пільги. 13 грудня 2011 року пакет підписних листів був направлений в Секретаріат Президента України. А 25 лютого 2012 року з Києва її надійшла «мотивована» відповідь від Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, з якого випливає, що ця боротьба ще далека до завершення .
    Щиро вітаючи Духно Г. М. зі славним і мудрим ювілеєм ми з вшануванням перегортаємо сторінки її суспільно-політичної діяльності, насамперед пов’язаної із створенням та становленням обласної організації Соціалістичної партії України. В умовах антикомуністичної істерії, Ви, шановна Галино Макарівно,  разом із не багатьма на Буковині сміливо підняли Прапор соціалістичних ідеалів, щоб нести його впевнено  і гордо із надією на торжество добра, справедливості і соціального прогресу.
   Проте, попереду ще багато роботи для досягнення благородної мети. Тож залишайтеся завжди такою молодою душею із добрими  помислами і діями!
Товариші, колеги та соратники від щирого серця бажають Вам міцного здоров'я  і витримки у наш нелегкий час.


Прес-служба
Чернівецького обкому СПУ19.04.2012   Новини Вернутися Роздрукувати
 
 
Яндекс.Метрика